Spad drukarski - co to jest?
Spad drukarski jest jedną z najważniejszych cech wymaganych do tego, aby Twoja praca mogła być prawidłowo wykonana przez drukarnię. Jednocześnie, brak spadów jest jednym z najczęściej występujących powodów odrzucenia pliku. Ważna informacja jest taka, że spad jest potrzebny na etapie introligatorni - spad umożliwia prawidłowe wycięcie pracy z arkusza. To oznacza, że potrzeba dodawania spadu do pracy jest całkowicie niezależna od techniki druku (druk cyfrowy, czy druk offsetowy).
Typowym błędem, powielanym konsekwentnie nawet przez zawodowych projektantów jest "zlecenie drukarni" dorobienia spadów. Na dole strony pokazujemy co może w takim wypadku zrobić drukarnia.
Ponieważ obraz wart jest tysiąca słów, przygotowaliśmy zestaw ilustracji prezentujących warianty wykonania pracy ze spadem, bez spadu, oraz bez spadu w opcji "doróbcie spad sami".
Dobrze!
Projekt ze spadem 3 mm*
Przygotowując projekt grafik świadomie przeciągnął elementy projektu po za krawędź wizytówki na pole spadu, wiedząc o tym, że zostaną one odcięte podczas wycinania projektu z arkusza.
* punktury oznaczające krawędzie cięcia pokazaliśmy wyłącznie poglądowo. Poza szczególnymi przypadkami punktury dodane przez grafika do projektu są całkowicie zbędne i zazwyczaj przeszkadzają w montażu pliku na arkuszu drukowym.
Źle!
Projekt został przygotowany w formacie netto. Grafik nie uzwględnił konieczności dodania spadu.
** niedokładność wycięcia projektu z arkusza została celowo wyolbrzymiona na potrzeby wizualizacji.
Źle!
Projekt został przygotowany w formacie netto. Ponieważ grafik nie uzwględnił konieczności dodania spadu, drukarnia na prośbę klienta przyjmuje projekt do druku. Skutkiem tego jest podcięcie projektu po około 2 - 3 mm z każdej strony.
** niedokładność wycięcia projektu z arkusza została celowo wyolbrzymiona na potrzeby wizualizacji.